Jak układa się płyty gipsowo-kartonowe na suficie?

Umieszczenie płyty gipsowo-kartonowej na suficie ma wiele zalet. Technika ta nie tylko pozwala na ukrycie stropu w złym stanie, ale jest również przydatna do wzmocnienia izolacji termicznej i dźwiękowej. Ponadto pozwala na zintegrowanie nowoczesnych punktów świetlnych w Twoim domu i dyskretne ukrycie wszelkich rur i przewodów elektrycznych. Rozwiązanie to staje się coraz bardziej popularne wśród osób prywatnych. Wspólnie odkryjmy, jak zamontować płyty sufitowe jak profesjonalista!

Remont. Zasada i działanie.

Najprostszym i najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest montaż paneli na konstrukcji metalowej mocowanej do stropu, płyty betonowej lub legarów. Zaleca się rozpoczęcie pracy z co najmniej dwoma osobami, ponieważ praca na wysokości na wysokości ramienia może być męcząca. Upewnij się, że jesteś dobrze wyposażony i przyjmij jak najwygodniejszą pozycję roboczą, bez ryzyka i zagrożenia. Siedem kroków jest koniecznych do pomyślnego montażu płyt sufitowych.

Krok 1. Działania wstępne.

Staranne wykonanie pomiarów pozwoli na wykonanie wysokiej jakości pracy. Czas, który poświęcisz na to, zostanie w dużej mierze wynagrodzony przez wynik końcowy.
1. Zmierzyć całkowitą powierzchnię sufitu, który ma być pokryty płytą gipsowo-kartonową.
2. Narysować plan z uwzględnieniem skali twojego sufitu.
3. Integracja lokalizacji urządzeń ze stali konstrukcyjnej i przyszłego oświetlenia.
4. Oszacować, na podstawie tego planu, swoje zapotrzebowanie na płyty gipsowo-kartonowe i materiały do zawieszania (wieszaki, kątowniki, szyny, kołki, śruby, itp.). Nie zapomnij zostawić 10% marginesu, aby zrekompensować wszelkie wycięcia i ewentualne błędy. Na koniec, należy pamiętać, że płyty są mocowane prostopadle do szyny.

Krok 2. Układy na suficie i ścianach.

Za pomocą dużej linijki i poziomicy narysuj poziomą linię na ścianach pomieszczenia, aby określić wysokość Twojego sufitu. Ta pierwsza linia określa położenie kątowników. Poniżej tej linii, w odległości 13 mm, narysuj kolejną poziomą linię, która odpowiada wysokości paneli ściennych. Możesz przejść na odwrót, tzn. narysować idealną wysokość paneli ściennych, a następnie narysować położenie kątowników nad tą linią, w odległości 13 mm. Te dwie metody są takie same.

Krok 3. Mocowanie podwieszeń.

Podwieszenia są potrzebne do mocowania panelu do sufitu. Służą one jako pośrednik pomiędzy płytą a sufitem. Wieszak jest zazwyczaj metalowy. Jego zaślepka końcowa jest zatrzaskiwana na szynach lub profilach. Można regulować jego wysokość w zależności od potrzeb, ale należy pamiętać, że pozwala on na zachowanie minimalnej odległości 2 cm pomiędzy oryginalnym sufitem a nowym urządzeniem.
1. Wyreguluj wysokość wieszaków przed ich ustawieniem.
2. Linie tworzące końce muszą być umieszczone w odległości 25 cm od ścian.
3. Mocować je za pomocą odpowiedniego narzędzia, tj. za pomocą kołków rozporowych, jeżeli są one wykonane z betonu, lub za pomocą wkrętów, jeżeli są one wykonane z tynku lub belki drewnianej.
4. Między dwoma przeciwległymi wieszakami należy zastosować kredę, aby lepiej zlokalizować szyny.
5. Poruszaj się wzdłuż linii kredowej, zabezpieczając linie na miejscu. Umieścić je co 60 cm.

Krok 4. Mocowanie kątowników.

Kątowniki służą do odbioru krawędzi płyt. Są one mocowane wzdłuż ścian, dookoła pomieszczenia, na poziomie linii wykonanej w drugim kroku. Wybierz system mocowania odpowiadający charakterowi ściany, zgodnie z opisem w kroku 3 (kołki wbijane do betonu i wkręty do tynku lub drewna).

Krok 5. Montaż szyn.

Szyny przeznaczone do tego typu montażu stanowią szkielet, na którym będą spoczywać płyty gipsowo-kartonowe. Pozwalają one na uzyskanie płaskiego i idealnie poziomego efektu. Szyny mają zwykle 3 metry długości, więc jeśli rozpiętość sufitu jest mniejsza niż ta, będziesz musiał je przyciąć piłą hakową. Aby połączyć ze sobą dwie szyny i uzyskać rozpiętość większą niż 3 metry, potrzebne są szyny łączące. Gdy szyny są odpowiedniej długości, wystarczy je tylko przypiąć do końcówek podwieszeń.

Krok 6. Montaż płyt.

1. W celu zamontowania paneli z płyt gipsowo-kartonowych, należy zaznaczyć różne punkty, przez które będą przechodziły pomieszczenia, które mają być podwieszone pod sufitem.
2. Wywierć panele za pomocą piły tarczowej, aby umożliwić przejście miejsc i przewodów różnych opraw oświetleniowych.
3. Jeśli panele wymagają skrócenia lub przecięcia, po dokonaniu pomiarów należy użyć piły ręcznej, aby uzyskać czyste, proste cięcie.
4. Kiedy wszystkie płyty gipsowo-kartonowe będą gotowe do montażu, przymocuj je za pomocą wkrętaka i wkrętów z łbem trąbkowym odpowiednich do płyt gipsowo-kartonowych.

Krok 7. Wykończenia.

Po przymocowaniu płyt gipsowo-kartonowych do sufitu, nadszedł czas, aby przejść do elementów wykończeniowych.

1. Zacznij od przykrycia łbów śrub i połączeń płytowych uszczelniaczem. Dobrze go wygładzić, aby uzyskać harmonijny rezultat.
2. Możesz również wybrać powłokę wykończeniową, która zostanie nałożona na całą powierzchnię sufitu. Operacja ta zajmuje więcej czasu, ale w efekcie jest bardziej estetyczna, zwłaszcza na dużych powierzchniach sufitu.
3. Całość prac kończy się nałożeniem farby, w kilku warstwach. Możliwe są jednak inne pokrycia, takie jak boazeria lub tapeta.