Pokład jachtowy jako podłoga w łazience. Plusy i minusy.

Miłośnicy drewna są często rozczarowani pomysłem, że nie można układać drewnianego parkietu w wilgotnych pomieszczeniach, takich jak łazienki. Istnieją jednak proste rozwiązania, takie jak parkiet, który jest de facto pokład em jachtowym. To oryginalne rozwiązanie jest solidne, odporne i idealne w miejscach narażonych na działanie wody.
Drewniany pokład jachtowy nada Twojej łazience szczególny i elegancki wygląd. Jego naturalne ciepło dodane do jego współczesnego wyglądu sprawia, że jest to bardzo cenione pokrycie odpowiednie dla wszystkich stylów domów. Odkryj jego zalety, wady i cenę!

Co to jest za rodzaj parkietu?

Parkiet pokładowy to drewniana podłoga specjalnie zaprojektowana do pomieszczeń wilgotnych, takich jak łazienki, toalety i kuchnie. Składa się on z dwóch rodzajów gatunków drewna.

1. Drewno odporne na gnicie. Są to egzotyczne gatunki, które w naturalny sposób są odporne na kontakt z wodą i stałą wilgotność.
2. Drewno impregnowane Te gatunki są bardziej delikatne, na ogół europejskie i mniej kosztowne. Należą do nich: buk, akacja, topola, sosna morska, jesion, itp. Z drugiej strony, są one również zabezpieczone przed kontaktem z wodą i stałą wilgocią.

Estetyka tego parkietu charakteryzuje się podwójnym połączeniem różnych listew drewnianych, dzięki czemu podłoga jest całkowicie wodoszczelna. To połączenie w kitu poliuretanowym, zazwyczaj czarnym, pozwala na podparcie parkietu w wilgotnych pomieszczeniach i montaż bez ryzyka. Montaż tego typu posadzek jest stosunkowo prosty i szybki. Płyty pasują do siebie w instalacji klejonej, a połączenie uszczelnia powierzchnię.

Który gatunek wybrać?

Wybór gatunku drewna zależy od Ciebie, ale prawdopodobnie będzie on powiązany z Twoim budżetem i/lub stylem dekoracyjnym, który chcesz dać do swojego pokoju.
Lasy egzotyczne są bezpośrednio odporne na gnicie. Są to najsilniejsze, najbardziej odporne drewno i najbardziej naturalnie zaprojektowane, aby wytrzymać wilgoć w pomieszczeniach wodnych. Są to jednak również najdroższe lasy ze względu na ich wysoką jakość.
Jeśli twój budżet nie pozwala ci na wybór tak szlachetnych gatunków, europejskie lasy mogą wystraczającym substytutem. Jako że są mniej odporne, poddawane są rygorystycznej obróbce, która czyni je bardziej odpornymi na wilgoć, przy niższych kosztach.
Wybór gatunku drewna może być również czysto estetyczny. Wąskie, ciemne pomieszczenie będzie oświetlone jasnym i jasnym gatunkiem. Łazienka, która jest już jasna na ścianach i/lub na meblach, będzie bardzo dobrze podtrzymywać ciemną esencję, często preferowaną dla jej oryginalnego i egzotycznego wzmocnienia.
Pomyśl o ułożeniu listew wzdłużnie w pokoju, aby lepiej przechwytywać i rozprowadzać światło, ale także aby dać obraz większej i bardziej harmonijnej przestrzeni.

Zalety parkietu pokładowego.

1. Jest estetyczny i dekoracyjny. Czarny staw jest szczególnie ceniony ze względu na indywidualny i oryginalny dotyk, jaki daje. Zauważ również, że można zdecydować się na białe fugi, które doskonale kontrastują z drewnem i dają więcej światła zarówno jasnym jak i ciemnym gatunkom drewna.
2. Jest solidny, odporny i wysokiej jakości.
3. Oferuje ciepłą i lśniącą podłogę, bardzo szlachetną i elegancką.
4. Jest wodoodporny i nadaje się do wilgotnych pomieszczeń. Ogromną zaletą tego typu parkietu jest to, że może on być używany w każdym pomieszczeniu bez ryzyka jego wypaczenia lub zamoczenia.
5. Codzienne czyszczenie parkietu punktowego łodzi jest szybkie i łatwe.
6. Montaż parkietu jest szybki i nieskomplikowany.

Wady podłogi pokładowej.

1. Jego cena jest stosunkowo wysoka, co może stanowić realny budżet w dużym pomieszczeniu.
2. Podczas gdy codzienne czyszczenie pokładu nie jest skomplikowane, należy zachować ostrożność przy jego konserwacji. Dobrze znosi wodę, ale szczotkowanie zużyje ją przedwcześnie. Preferuj wodę i czarne mydło nakładane miękkim mopem, unikając wielokrotnego tarcia.
3. Będziesz musiał naoliwić swój parkiet. Olejowanie drewna regeneruje je i chroni przed wilgocią. Olej tworzy przezroczysty filtr, który wypełnia otwory w drewnie i ogranicza przenikanie wody oraz powstawanie plam.

Instalacja.

Podłogi z pokładu łodzi układa się specjalną metodą klejenia, z dodatkiem poliuretanowego kitu uszczelniającego, aby zagwarantować ich wodoszczelność na wilgoć w pomieszczeniu, ale także na ewentualne wahania temperatury w pomieszczeniach z okresowym ogrzewaniem, takich jak łazienka. Jeżeli instalacja może być przeprowadzona przez osobę prywatną, generalnie zaleca się powierzenie jej opiece specjalisty.
Parkiet musi być ułożony na suchej i idealnie czystej podłodze. Płyty są zazwyczaj układane na 48 godzin przed połączeniem. Rowki między deskami muszą być dokładnie oczyszczone, aby usunąć wszelkie zabrudzenia, które mogłyby doprowadzić do przedostania się powietrza. Po nałożeniu spoin należy odczekać co najmniej trzy dni, aby podłoga wyschła.

Koszty.

Cena podłogi na pokładzie łodzi jest wyższa niż cena klasycznego parkietu. Na wysokiej jakości parkiet, w litych i egzotycznych gatunków, pozwalają na 200 do 400 złotych za metr kwadratowy. W przypadku gatunku europejskiego, mniej kosztownego, lecz poddanego obróbce i mniej odpornego, należy liczyć co najmniej 120 złotych za metr kwadratowy. Stosunkowo wysoka cena tego typu podłogi oznacza, że jest ona zazwyczaj układana na małych powierzchniach.