- Wygoda na wymiar: jak wybrać idealny narożnik do każdego wnętrza w Krakowie
- Solidne fundamenty domu: krok po kroku do trwałej konstrukcji
- Malowanie sufitu – Praktyczny przewodnik krok po kroku dla perfekcyjnego efektu
- Stylowy salon? Postaw na Vero Meble.
- Elementy metalowe w designie drzwi: połączenie stylu z bezpieczeństwem.
Co zrobić z uszkodzoną roletą?
Montaż rolet materiałowych jest popularny, ponieważ w większości pomieszczeń zachodzi potrzeba czasowego zasłaniania okien, a jednocześnie stosowane do tego celu rozwiązania powinny cechować się odpowiednią estetyką i funkcjonalnością. Jedną z ważnych zalet rolet jest to, że zasada ich działania podobnie jak konstrukcja jest dość prosta. W razie usterki można więc naprawić je we własnym zakresie, korzystając z łatwo dostępnych elementów.
Dlaczego warto korzystać z rolet?
Stosowanie odpowiednich przesłon okiennych pozwala na swobodne regulowanie nasłonecznienia pomieszczeń oraz zaciemnianie ich w razie potrzeby, a ponadto umożliwia zachowanie prywatności i udekorowanie okna. Wśród różnych dostępnych rozwiązań szczególnym zainteresowaniem cieszą się klasyczne rolety tekstylne w wersji wolnowiszącej lub wyposażone w kasetę chroniącą materiał przed zabrudzeniami. Są one estetyczne, łatwe w obsłudze i stosunkowo trwałe. Przy długotrwałej i nieostrożnej eksploatacji ich poszczególne elementy mogą jednak ulec uszkodzeniu. W większości przypadków nie oznacza to jednak konieczności zakupu nowych, ponieważ korzystając z odpowiednich części zamiennych, łatwo można dokonać naprawy we własnym zakresie.
Najczęstsze usterki i sposoby ich usuwania
Najczęstszą przyczyną problemów z roletami jest zerwanie sznureczka służącego do ich podnoszenia i opuszczania, który bardzo łatwo wymienić, również w rolecie chronionej kasetą. Wymaga to zdemontowania rolety, ściągnięcia osłonki kółka oraz zainstalowania nowo zakupionego łańcuszka. Dość powszechnie zdarzającą się usterką jest też awaria mechanizmu opuszczania i podnoszenia, w którym zwykle zawodzi sprężyna lub dochodzi do wyrobienia części z tworzywa sztucznego. Również w tym przypadku nie obejdzie się bez zdjęcia rolety, wyjęcia części wciśniętej w rurkę nawojową i włożenia w jej miejsce sprawnego elementu. W grę wchodzi również pęknięcie mocowań rolety do ramy okiennej lub ściany albo ich plastikowych osłonek. Tu także pomoże zakup i montaż odpowiedniego zestawu naprawczego. Części zamienne do rolet okiennych można znaleźć w ofercie firmy Krakżal z Krakowa. Zajmuje się ona również serwisem rolet oraz sprzedaje różne rodzaje przesłon okiennych, w tym także plisy, żaluzje, a także zasłony panelowe i sznurkowe oraz moskitiery.