Komfortowy sen – kilka porad

Zadbaj o odpoczynek

Sen jest bardzo ważny, należy o niego zadbać. Każdy potrzebuje odpoczynku, aby móc zregenerować się o zdobyć nowe siły. Nie warto bagatelizować tej ważnej potrzeby, ponieważ prowadzi to odczuwania ciągłego zmęczenia i rozdrażnienia. Niedobory snu to nic dobrego zarówno dla zdrowia psychicznego jak i fizycznego. Jak zadbać o dobry nocny odpoczynek? Kilka porad znajdziesz w tym artykule. Zapraszamy do lektury.

Warunki dobrego snu

Oto kilka ważnych kwestii, o które należy zadbać:

  1. Sypialnia – warto dbać o porządek i regularnie wietrzyć to pomieszczenie. Dzięki temu łatwiej jest zasnąć i spać komfortowo. Warto pamiętać także o higienie oraz praniu prześcieradła oraz pościeli.
  2. Materac – materace wybierane do sypialni, muszą być wygodne. Nie może być za twardy ani zbyt miękki. W tym przypadku także trzeba pamiętać o regularnym czyszczeniu, aby móc odpoczywać w komfortowych warunkach.
  3. Posiłek – zbilansowana dieta jest podstawą zdrowego trybu życia. Ma ona wpływ na wiele aspektów życia, także jeśli chodzi o komfortowy odpoczynek w nocy. Nie warto objadać się przed snem, należy zrezygnować lub ograniczyć spożywanie słodkich napojów, słodyczy oraz produktów wysoko przetworzonych.
  4. Relaks – warto o niego zadbać przed położeniem się do łóżka. Dzięki temu można odpowiednio przygotować organizm do odpoczynku. Ciepła kąpiel czy przeczytanie fragmentu dobrej książki, to doskonały sposób na relaks przed położeniem się do łóżka.

Mity na temat snu

Chociaż każdy wie, że nocny odpoczynek jest bardzo ważny, wciąż krąży wiele mitów na temat snu. Oto niektóre z nich:

  1. Alkohol jest dobry przed snem – być może napoje alkoholowe pomagają zasnąć, ale nie działają dobrze na komfortowy odpoczynek. Jeśli decydujesz się na spożywanie alkoholu przed snem, możesz mieć pewność, że obudzisz się jeszcze bardziej zmęczony niż przed położeniem się do łóżka.
  2. Mleko pomaga zasnąć – faktycznie w tym białym napoju są składniki, które mogą ułatwiać zasypianie. Trzeba byłoby jednak wypić dużo litrów mleka, aby poczuć efekt.
  3. 5 godzin wystarczy, aby się wyspać – ten mit bardzo szkodzi i nie warto go stosować. 5 godzin snu to zdecydowanie za mało, aby móc w pełni zregenerować siły.
  4. Nie możesz zasnąć? Zostań w łóżku – takie działanie na pewno nie pomoże zapaść w dobry sen, a raczej spowoduje rozdrażnienie i zdenerwowanie. Dużo lepszym sposobem jest opuszczenie łóżka i zrobienie czegoś, co nas relaksuje i odpręża. Dzięki temu łatwiej jest zasnąć.
  5. Drzemki są dobre – dużo lepszym rozwiązaniem jest stała pora spania, przez co najmniej 7 godzin bez przerwy. Drzemki nie działają dobrze i nie warto ich stosować w przypadku dorosłych osób.

Podsumowanie

Każdy potrzebuje odpoczynku, a ten nocny jest szczególnie ważny. Warto zadbać o czystość i świeżość w sypialni, a także dobrze dobrany materac. Szkodliwe mity należy włożyć między bajki, ponieważ ich stosowanie może zaszkodzić.