- Wygoda na wymiar: jak wybrać idealny narożnik do każdego wnętrza w Krakowie
- Solidne fundamenty domu: krok po kroku do trwałej konstrukcji
- Malowanie sufitu – Praktyczny przewodnik krok po kroku dla perfekcyjnego efektu
- Stylowy salon? Postaw na Vero Meble.
- Elementy metalowe w designie drzwi: połączenie stylu z bezpieczeństwem.
Kafelkowanie i remont
Jest wiele powodów, dla których decydujemy się na remont łazienki. Nawet przy dość niskim budżecie możemy uzyskać jej efektowne wykończenie. Niektórzy decydują się na przykład na zamalowanie nielubianych już kafelków za pomocą farby do płytek ceramicznych. Warto jednak pamiętać, że w tym celu konieczne jest dokładne oczyszczenie, zagruntowanie, pomalowanie, a na koniec uszczelnienie starych płytek, wszystkie te działania, to zdecydowanie znacznie mniej pracy i brudu niż w przypadku odkuwania i kładzenia nowych. Te dobrze zamocowane i nieuszkodzone kafelki można oczyścić i zagruntować, a następnie nakleić na nie nowe i zafugować.
Uzyskamy dzięki temu zadowalający efekt w niższych kosztach i zaoszczędzimy wiele czasu. Natomiast, jeśli zmagamy się z brudnymi, pożółkłymi lub nieładnymi fugi i marzymy o ich szybkiej zmianie, możemy sięgnąć po użycie renowatora do fug, który przy okazji zabezpieczy je przed rozwojem pleśni. Natomiast brzydkie lub porowate fugi z silikonu muszą być usunięte oraz wypełnione nowym silikonem po dokładnym oczyszczeniu i wysuszeniu. Jeśli zmagamy się z różnymi zarysowaniami i śladami zużycia w ceramice, emalii bądź akrylu możemy je wyeliminować za pomocą specjalnego zestawu naprawczego. Do tego typu zestawu należą: papier ścierny, masy wypełniające bądź farby. W ten sposób jesteśmy w stanie przywrócić dawny blask nie tylko wannie, ale również umywalce. Przedawnione i dawno niemodne meble łazienkowe w łatwy i szybki sposób możemy przekształcić w bardziej atrakcyjne i nowoczesne za pomocą farby bądź folii.
Niektórzy decydują się na bardziej kosztowny, pracochłonny remont, któremu towarzyszy kafelkowanie. W tym przypadku warto zacząć od inspiracji. Warto poznać wnętrza, które nas interesują i czujemy się w nich najlepiej. Należy dobrać również odpowiednią kolorystykę. Warto wiedzieć, że wprowadzone szklane elementy, optycznie poszerzają pomieszczenie. W tym celu można zdecydować się na przykład na wydzielenie wyłożonej płytkami przestrzeni prysznicowej przezroczystym szkłem bez oprawy, co spowoduje że powierzchnia podłogi będzie się wydawać większa, a całe pomieszczenie bardziej zyska na przestrzeni. Płytki należy kłaść tylko tam, gdzie są naprawdę niezbędne. Dawniej kafelkowano całą łazienkę, natomiast obecnie najczęściej kładzie się płytki tylko tam, gdzie to konieczne – czyli wokół prysznica, nad umywalką, za toaletą i bidetem, i nieco powyżej wanny. Zwykle, pozostałe ściany są malowane farbą wodoodporną.
Nadaje to łazience wyjątkowo przytulny charakter. Jeśli chcemy uzyskać bardziej elegancki efekt, to warto użyć takich samych płytek do wyłożenia podłogi i ścian. Warto wiedzieć, że duże płytki nie tylko nadają szlachetny wygląd pomieszczeniu, ale także optycznie je powiększają. Pomieszczenie może też zyskać na optycznym powiększeniu dzięki odpowiedniemu umieszczeniu lustra i wprowadzeniu właściwych akcentów kolorystycznych. Na przykład zamiast obrazu warto wybrać duże lustro, które będzie nie tylko elementem dekoracyjnym, ale również powiększy przestrzeń.