- Wygoda na wymiar: jak wybrać idealny narożnik do każdego wnętrza w Krakowie
- Solidne fundamenty domu: krok po kroku do trwałej konstrukcji
- Malowanie sufitu – Praktyczny przewodnik krok po kroku dla perfekcyjnego efektu
- Stylowy salon? Postaw na Vero Meble.
- Elementy metalowe w designie drzwi: połączenie stylu z bezpieczeństwem.
Balustrady zabezpieczające i balkony typu francuskiego
Balkon to miejsce do wypoczynku i spędzania wolnego czasu w towarzystwie rodziny lub przyjaciół. Kiedy jednak budynek nie jest przystosowany do budowy tej konstrukcji w tradycyjnej formie, ciekawą alternatywą staje się balkon typu francuskiego, nazywany portfenetrem lub balustradą zabezpieczającą. Czym jest balkon w stylu francuskim? Kiedy warto zdecydować się na jego montaż? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części naszego artykułu.
Balkony francuskie – co to za konstrukcje?
Balustrady zabezpieczające to konstrukcje znane architektom od kilku wieków. W przeszłości były elementem charakterystycznym dla eleganckich wilii i stylowych pałaców. Obecnie stosowane są także w domach jednorodzinnych oraz budynkach wielomieszkaniowych. Ich nazwa jest nieprzypadkowa. Balkony typu francuskiego stanowią bowiem jeden ze znaków rozpoznawczych kamienic znajdujących się w starszych dzielnicach Paryża.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta w firmie Plastixal, polskiego producenta okien aluminiowych i z PCV:
Balkon określany jako portfenetr (od połączenia dwóch francuskich słów – „porte” drzwi oraz „fenêtre” okno) to rodzaj dużego okna sięgającego od podłogi aż po sufit. Przeszklenie zabezpieczone jest stalową balustradą, chroniącą przed wypadnięciem w przypadku nadmiernego wychylania się. Podobnie jak klasyczny balkon umożliwia dokładną obserwację otoczenia, jednak w przeciwieństwie do niego nie pozwala na wyjście poza obręb domu czy mieszkania. Portfenetr nie powiększa metrażu budynku. Pełni więc głównie funkcję dekoracyjną. Budowany jest również w celu doświetlenia wnętrza i wpuszczania do środka większej ilości naturalnego świata z zewnątrz. Daje to efekt równomiernego rozkładu światła w każdej części pomieszczenia.
Czy portfenetr to dobra alternatywa dla klasycznego balkonu?
Montaż portfenetrów niesie za sobą niewątpliwe korzyści dla właściciela obiektu. Konstrukcje tego typu wyróżnia solidna budowa, łatwa instalacja oraz atrakcyjny wygląd. Prosta forma i brak płyty wspornikowej przekładają się na niższy koszt wykonania. W porównaniu z tradycyjnymi balkonami są więc tańsze. Stanowią dla nich dobrą alternatywę przede wszystkim w wysokich budynkach, w których elewacja musi pozostać płaska. To znakomity wybór do wąskich pomieszczeń mieszkalnych i biurowych. Dzięki dużej ilości naturalnego światła pokoje wydają się większe i przestronniejsze. Wyeliminowany zostaje też problem z mostkami termicznymi, co zmniejsza straty ciepła i przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie.
Do produkcji balkonów francuskich wykorzystywane są wysokiej jakości materiały charakteryzujące się zwiększoną trwałością i odpornością na niekorzystne warunki zewnętrzne. Dotyczy to zarówno systemów okiennych, jak i balustrad francuskich. Duża dowolność, jeśli chodzi o styl wykończenia, pozwala na realizację indywidualnych projektów architektonicznych. Mowa tu nie tylko o kolorze, ale także materiale wykonania barierek. Do wyboru są m.in. modele ze szkła czy metalu. Każdy z nich świetnie współgra z nowoczesnymi oknami z aluminium oraz PCV.