- Wygoda na wymiar: jak wybrać idealny narożnik do każdego wnętrza w Krakowie
- Solidne fundamenty domu: krok po kroku do trwałej konstrukcji
- Malowanie sufitu – Praktyczny przewodnik krok po kroku dla perfekcyjnego efektu
- Stylowy salon? Postaw na Vero Meble.
- Elementy metalowe w designie drzwi: połączenie stylu z bezpieczeństwem.
Jak umeblować kuchnię w ergonomiczny sposób?
Ergonomia to nauka o projektowaniu i rozmieszczaniu przedmiotów w przestrzeni tak, aby zmaksymalizować efektywność pracy oraz zwiększyć komfort osób przebywających w konkretnym miejscu. Kierowanie się zasadami ergonomii podczas budowy kuchni ma szczególne znaczenie, ponieważ wpływa na późniejszą wygodę korzystania z tego pomieszczenia. Jak umeblować kuchnię w ergonomiczny sposób? Zapraszamy do lektury dalszej części naszego artykułu.
Dobór urządzeń i blatów oraz ich rozmieszczenie
Dla stworzenia ergonomicznej kuchni duże znaczenie ma prawidłowy dobór oraz rozmieszczenie urządzeń i blatów. Przy wyborze sprzętu AGD, należy zwrócić uwagę na jego wielkość i funkcjonalność – np. lodówka powinna mieć odpowiednią pojemność, a zmywarka kilka programów zmywania. Urządzenia te powinny być ustawione tak, aby dostęp do nich był szybki, a co za tym idzie, w żaden sposób nieutrudniony. Poruszanie się między konkretnymi elementami wyposażenia musi być łatwe. W związku z tym odległości pomiędzy nimi nie mogą być zbyt duże.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik firmy oferującej meble na wymiar w Warszawie – Eltop:
Jeśli chodzi o ustawienie blatów, to te powinny zostać umieszczone na wygodnej wysokości (zazwyczaj między 90 cm a 100 cm od podłogi). Pozwoli to na łatwy dostęp podczas przygotowywania posiłków lub wykonywania innych zadań w kuchni. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na kształt blatów kuchennych. Dobrze, gdy są one prostokątny, co zapewnia maksymalną przestrzeń roboczą. Przy wyborze blatów ważny jest też materiał, z którego są wykonane. Doskonale sprawdzają się tu surowce naturalne, takie jak kamień i drewno. Są trwałe i wytrzymałe, a jednocześnie zachwycają nowoczesnym wyglądem.
Rozmieszczenie blatów oraz sprzętu AGD powinno uwzględniać też ilość naturalnego światła docierającego do kuchni, a także wszelkie potencjalne przeszkody, takie jak okna lub drzwi. Samo pomieszczenie musi być przy tym dobrze oświetlone, najlepiej przy użyciu kilku źródeł światła – np. lamp sufitowych i oświetlenia punktowego.
Ergonomiczne meble na wymiar
Duży wpływ na ergonomię kuchni ma również dobór odpowiednich mebli. Najlepiej sprawdzają się w tym meble kuchenne na wymiar. Warszawa to miasto, w którym wiele firm oferuje klientom tworzenie nowoczesnych kompletów dopasowanych do metrażu konkretnych pomieszczeń. Zamówienie kompletu skrojonego na miarę sprawia, że każdy element zabudowy ma swoje miejsce i jest dostępny na wyciągnięcie ręki. Przekłada się to na niebywały komfort przebywania wewnątrz.
Półki, szuflady i szafki muszą być umieszczone na wygodnej wysokości, aby były łatwo dostępne dla wszystkich mieszkańców. Dolne szafki powinny mieć wysokość ok. 85 cm, natomiast dolne ok. 50 cm. Ułatwia to korzystanie z mebli – wszystkie niezbędne przedmioty są zawsze pod ręką. Na ergonomię kuchni wpływ ma także dobór mebli ruchomych. Najlepiej, jeśli są one uniwersalne i dopasowane do indywidualnych potrzeb wielu użytkowników. Na przykład krzesła powinny mieć możliwość regulacji, aby wygodnie mogły siadać na nich osoby o różnym wzroście.