Na jaki projekt domu się zdecydować?

Marzenia o posiadaniu własnego domu wymagają wielu przygotowań i trudnych decyzji. Przede wszystkim w przeciwieństwie do zakupu mieszkania, budując dom należy samodzielnie podjąć decyzje o jego wyglądzie, usytuowaniu na działce oraz innych elementach. Na początek potrzebna jest odpowiednia działka budowlana, na której stanie wymarzona nieruchomość. Następnie niezbędne jest uzyskanie informacji o tym, jaki dokładnie budynek można postawić na konkretnej ziemi. Dopiero na końcu podejmuje się decyzję dotyczącą wyboru upragnionego projektu. Wiele osób jeszcze przed otrzymaniem warunków zabudowy ma wymarzony projekt, lecz warto mimo wszystko rozważyć wszystkie możliwości i zastanowić się czy ma to być dom piętrowy czy parterowy.

Dom piętrowy

Piętrowy budynek przede wszystkim jest świetnym wyborem na działki o stosunkowo niewielkiej powierzchni. Można bowiem pobudować dom z odpowiednią powierzchnią mieszkalną bez zajmowania całej działki. Najczęściej na piętrze domu znajdują się wtedy pokoje dla dzieci, sypialnia oraz ewentualnie garderoba. Należy jednak brać pod uwagę funkcjonalność i codzienne nawyki wszystkich członków rodziny. Wielokrotne schodzenie oraz wchodzenie po schodach może być dla niektórych problematyczne i powodować niezadowolenie.

Dom parterowy

Domy parterowe zajmują zdecydowanie większą powierzchnię działki. Jednakże mogą okazać się bardzo funkcjonalne w codziennym życiu. Bardzo ważne jest dokonanie odpowiedniego wyboru projektu, w którym część dzienna budynku zostanie odgrodzona od sypialni oraz pokoi dziecięcych. Do minusów domów parterowych najczęściej zaliczane są większe koszty zrobienia dachu oraz wylania fundamentów.

Wnętrze domu

O tym czy wymarzonym budynkiem ma być dom piętrowy czy parterowy może zdecydować również wewnętrzny układ pomieszczeń. Każdy może mieć bowiem zupełnie inne oczekiwania. Warto decyzje podejmować rozsądnie i po dłuższym namyśle, aby codzienne funkcjonowanie nie stanowiło problemu. Duże znaczenie ma także możliwe zagospodarowanie terenu wokół domu. Posiadanie ogródka i miejsca do odpoczynku na tarasie to bardzo ważna kwestia, dlatego też należy brać to pod uwagę dokonując ostatecznej decyzji. Po rozpoczęciu całej budowy możliwe są jedynie niewielkie zmiany w projekcie budowlanym, które nie wpływają znacząco na całą konstrukcję. Wybór odpowiedniego projektu domu dla siebie i całej rodziny to wielkie wyzwanie, które wymaga odpowiedniego zastanowienia. Jeśli projekt będzie odpowiednio dopasowany do potrzeb wszystkich domowników to spełni swoje funkcje.