Sen, sypialnia i materace

Sen jest odzwierciedleniem naszej obecnej sytuacji. Często związane są z wydarzeniami i emocjami, które towarzyszą nam w danej chwili. Sny różnią się w zależności od naszego wieku, płci czy nawet ogólnego stanu zdrowia. Dzieci zazwyczaj doświadczają bardziej abstrakcyjnych marzeń sennych, ale częściej też muszą mierzyć się z koszmarami. Sen jest bardzo ważny dla każdego człowieka.

Ładny i wygodny dom

Odpowiednia regeneracja, prawidłowo wpływa na rozwój i stan naszego organizmu oraz na nastrój i energię na cały dzień. Istnieje kilka podstawowych, ale bardzo istotnych czynników, dzięki którym jesteśmy w stanie w pełni się zrelaksować i odpocząć przez całą noc. Ogromny wpływ na nasze funkcjonowanie mają również warunku snu. Przede wszystkim musimy zatroszczyć się o miejsce naszego snu – czyli sypialnię. Ważne, żeby w pomieszczeniu panowała odpowiednia wilgotność czy temperatura do spania. Należy unikać nadmiernego ogrzewania, które nadwyrężają błony śluzowe jamy ustnej i nosa, często również powodując infekcje górnych dróg oddechowych. Warto wiedzieć, że idealna temperatura do snu to ta mieszcząca się w zakresie 16 – 19 stopni Celsjusza, która zapewnia wiele korzyści. Warto również zadbać o odpowiednie wyposażenie sypialni. Należy posiadać kołdrę, dopasowaną do Twoich indywidualnych potrzeb cieplnych.

 

Produkty, wykonane z wysokiej jakości materiałów zapewnią odpowiednią cyrkulację powietrza, a także usuną nadmiar ciepła i zlikwidują problem pocenia się. Należy również pamiętać o dostosowaniu piżamy do danej pory roku. Kolejnym bardzo istotnym krokiem jest dobór odpowiedniego materaca do naszego łóżka. Jego twardość zależy od kilku czynników – przede wszystkim od naszej wagi. Dla osób o delikatnej budowie ciała, przeznaczone są materace miękkie. Natomiast osoby o cięższej budowie, powinny zdecydować się na materace bardziej twarde. Warto również zwrócić uwagę na to, w jakiej pozycji najczęściej zasypiamy. Osoby, które śpią najczęściej na boku lub plecach, odczują większy komfort na materacu miękkim, natomiast osobom śpiącym głównie na plecach, będzie znacznie wygodniej na materacu twardym. Warto wiedzieć, że właściwie dobrany materac to taki, na którym Twoje ciało nie zapada się, a równocześnie jest prawidłowo podparte.

 

Wyróżniamy również materace piankowe i sprężynowe. Materac piankowy, które są dwustronne dostarczają dodatkowych udogodnień, na przykład takich jak delikatny masaż ciała, dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu. Natomiast materac sprężynowy, dzięki kilku strefom twardości dopasowują się do kształtu Twojego ciała, zapewniając najwyższy komfort snu. Istotnym aspektem podczas wyboru materaca jest cena. Pamiętajmy, że decydując się na materac droższy, możemy mieć pewność, że jest on wykonany z lepszych materiałów i surowców. Kolejnym plusem jest uzyskanie znacznie dłuższej gwarancji, którą możemy wykorzystać przez wiele następnych lat, jeśli coś się stanie z naszym materacem bądź nie spełni naszych oczekiwań i zdecydujemy się na zmianę.