- Wygoda na wymiar: jak wybrać idealny narożnik do każdego wnętrza w Krakowie
- Solidne fundamenty domu: krok po kroku do trwałej konstrukcji
- Malowanie sufitu – Praktyczny przewodnik krok po kroku dla perfekcyjnego efektu
- Stylowy salon? Postaw na Vero Meble.
- Elementy metalowe w designie drzwi: połączenie stylu z bezpieczeństwem.
Sposoby na łazienkę szanującą przyrodę
XXI wiek jest fantastyczny jeśli chodzi o technologię i jakość życia, oczywiście nie dotyczy to ciążącej nad całym światem pandemii koronawirusa – ta nie będzie trwać wiecznie. Niestety XXI wiek ma swoje minusy – ludzkości grozi katastrofa klimatyczna, która jest efektem zaniedbań wywodzących się jeszcze z poprzedniego wieku oraz przerzucenia się ze szkła na plastik. Działania proekologiczne muszą się odbywać już na poziomie pojedynczego gospodarstwa domowego – nie jest żadną tajemnicą, że w nieruchomościach mieszkalnych generuje się masę odpadów, w tym najwięcej stanowią opakowania plastikowe.
Jak możesz mieć łazienkę z zerową ilością odpadów?
Łazienka z zerową ilością odpadów powinna być planowana już na etapie jej tworzenia – to zależy od stylu życia danej osoby. Ludzie nastawieni na ochronę środowiska podejdą do tematu bez większego problemu, chociaż działania ekologiczne wymagają więcej wysiłku. Czyli planując remont łazienki trzeba wiedzieć jak zutylizować skute płytki łazienkowe i wyposażenie typu wanna, brodzik, umywalka czy muszla klozetowa. W przypadku utylizacji tego typu elementów dawnego wyposażenia trzeba po prostu zamówić kontener. Ale taka forma, chociaż jak najbardziej prawidłowa, nie jest do końca ekologiczna. Ekologicznym rozwiązaniem jest pozostawienie starych płytek i pomalowanie ich farbą do płytek. W przypadku tworzenia zupełnie nowej łazienki (prosto od dewelopera) trzeba zamawiać dokładnie tyle materiałów ile jest potrzebnych (nie robić zapasów, a jeśli już takowe się wytworzą, to najlepiej jest je oddać ludziom, którzy są akurat w remontowej potrzebie).
Jak możesz mieć łazienkę przyjazną dla przyrody?
W każdej łazience można zaobserwować produkty, które po wyrzuceniu do kosza na śmieci stanowią po prostu zagrożenie dla przyrody. Opakowania plastikowe, produkty jednorazowe (na przykład patyczki plastikowe wykorzystywane do higieny osobistej) zawalają nam świat. Moda na produkty jednorazowe to jeszcze II połowa XX wieku, ale obecnie dla dobra środowiska naturalnego trzeba cofnąć się do epoki produktów wielorazowych i szklanych. Oczywiście produkty wielorazowe wymagają więcej pracy (pranie, czyszczenie), są mniej komfortowe w użytkowaniu (zwłaszcza w stanie epidemii), to nawet jeśli obcowanie z tego typu produktem jest trudne, to warto jest pomyśleć o tym, że nasza planeta się nie rozrasta i ma ograniczone możliwości przyjmowania odpadów. Wizja przeogromnych wysypisk śmieci jest przerażająca, ale tu nie chodzi o samą wizję lecz o stan faktyczny: ta planeta stała się jednym wielkim wysypiskiem odpadów.