Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje wkładów kominowych?

Wkład kominowy stanowi istotną część komina. Służy on do odprowadzania z instalacji dymu, pyłu i sadzy. Stąd też do ich produkcji wykorzystuje się wyłącznie starannie wyselekcjonowane materiały odznaczające się wytrzymałością, szczelnością, a także odpornością na wilgoć. Przy zakupie wkładów kominowych nabywcy często zastanawiają się, jaki produkt wybrać. Nie zwlekaj i już dziś sprawdź, w jaki sposób klasyfikuje się tego typu artykuły.

Podział wkładów kominowych z uwagi na materiał wykonania oraz rodzaj kotła i paliwa

Dostępne na rynku wkłady kominowe dzieli się według różnych kryteriów. Jednym z nich jest materiał wykonania. W ten sposób wyodrębnia się modele:

  • ceramiczne – artykuły uniwersalne w zastosowaniu, wyróżnia je niska nasiąkliwość, niewielka masa oraz łatwość montażu;
  • stalowe – wyroby produkowane z nierdzewki odpornej na wysoką temperaturę świetnie sprawdzają się w przypadku urządzeń spalających paliwa stałe; w praktyce wyróżnia się także produkty niewrażliwe na szkodliwe oddziaływanie kondensatu znajdujące zastosowanie przy piecach olejowych i gazowych;
  • emaliowane – łączą w sobie zalety wkładów ceramicznych i stalowych.

Wkłady kominowe oferowane przez takie firmy, jak sklep z kominami TanieKominy.pl, klasyfikuje się także z uwagi na rodzaj kotła i paliwa. Można tutaj wymienić modele ze stali kwasoodpornej oraz żaroodpornej. Pierwsze z nich charakteryzują się prostą budową. Artykuły z tzw. kwasówki (lub kwasiaka) składają się z metrowych rur oraz rozmaitych kształtek i elementów mocujących. Można je stosować zarówno przy kotłach gazowych, węglowych i olejowych, jak i piecach na pellet albo drewno. Modele ze stali żaroodpornej stosuje się natomiast w przypadku kotłów na paliwo stałe.

Inne klasyfikacje wkładów kominowych

Niekiedy do klasyfikowania wkładów kominowych wykorzystuje się kryterium budowy komina. To pozwala na wyróżnienie modeli sztywnych i giętkich. Pierwsze z nich stosuje się w przypadku idealnie prostych kominów. Drugie natomiast składają się ze szczelnych, elastycznych rur. Idealnie nadają się one do zamontowania w kominach, gdzie występują krzywizny oraz zakręty.

Wkłady kominowe mogą mieć różny kształt. W praktyce najczęściej spotyka się modele okrągłe, owalne oraz prostokątne. Przy ich zakupie trzeba zwrócić uwagę na przekrój komina.