Jak wybrać lampę do salonu

Jak wybrać lampy do salonu? Kolory ścian, dywany i meble wybrane do pokoju – prawie gotowe. Ale nie zapomnij o jednym z kluczowych składników każdego pomieszczenia – oświetleniu. Pomiędzy twoimi oknami a górnym oświetleniem lub żyrandolami możesz mieć wrażenie, że masz wystarczająco dużo światła w pokoju, ale każdy pokój potrzebuje lamp. Jaka lampa będzie odpowiednia? Jak wysoka powinna być? Jaki kolor będzie najlepszy? Nowoczesny salon to zazwyczaj przestrzeń wielofunkcyjna. Domy na planie otwartym łączą w jedną dużą przestrzeń mieszkalną, jadalną i roboczą. W salonie możemy przyjmować przyjaciół i rodzinę, wyciszyć się z dobrą książką, oglądać filmy, pracować lub odrabiać lekcje z dziećmi. Dlatego dobre oświetlenie to podstawa.

Rozmiar lampy

Odpowiedni rozmiar lampy zależy od pomieszczenia oraz tego, czy decydujesz się na lampę podłogową czy na lampę stołową. Lampa stołowa powinna być wystarczająco wysoka, aby spód klosza znalazł się na poziomie oczu osoby siedzącej obok. Zapewni to najlepsze światło bez oślepiania. Jak określić odpowiedni rozmiar lampy stołowej? Usiądź na sofie lub krześle, gdzie będziesz korzystać z lampy, i zmierz wysokość od blatu do poziomu oczu. Odejmij około 7 centymetrów – powinna to być wysokość podstawy lampy. Poziom oczu powinien znajdować się około 10 centymetrów powyżej dolnej części klosza, aby nie było widać źródła światła, czy żarówki. Lampy stołowe do oświetlenia akcentującego powinny rozpraszać światło. Warto pomyśleć o trójkierunkowych ustawieniach i ściemniaczach, które ułatwiają regulację poziomu światła. Wierzchołki wszystkich lamp w tym samym pomieszczeniu powinny znajdować się na podobnym poziomie.

Jeśli chodzi o lampy podłogowe – ten rodzaj lampy najlepszy jest do oświetlenia ogólnego lub tworzenia nastroju za pomocą delikatnego akcentu ciepłego światła. Lampy stojące najczęściej rozpraszają światło, dzięki czemu zapewniają delikatne oświetlenie całemu pomieszczeniu. Tradycyjne lampy stojące z klasycznymi kloszami z tkaniny mogą rozpraszać światło zarówno w górę, jak i w dół. Najlepiej wybrać klosz kątowy lub lampę o regulowanej wysokości.

Kształt abażuru

Istnieje wiele kształtów i rozmiarów kloszy. Abażury są również wykonane z różnych materiałów – jedwabiu, pergaminu, lnu, materiałów syntetycznych, dziś prawie wszystko jest możliwe.
Klosz mleczny charakteryzuje się mniejszą przepuszczalnością światła i wyższym stopniem odbicia światła emitowanego.
Klosz mikropryzmatyczny, zapewnia rozproszenie światła i eliminuje niekorzystne zjawisko efektu oślepienia.
Jeśli chodzi o kształty to można wybierać pomiędzy gładkimi, plisowanymi czy asymetrycznymi. Ważny jest także kolor. Ciekawym rozwiązaniem są abażury wielokolorowe, które mogą stać się głównym elementem wystroju i zarysowywać charakter wnętrza.