Klej do drewna, malowanie maszyn rolniczych

Wybór kleju do drewna

Klej do drewna pozwala na połączenie dwóch osobnych elementów wykonanych z drewna bez wiercenia i tworzenia nieestetycznych dziur. Możemy skorzystać z kilku dostępnych na rynku preparatów, które różnią się między sobą przede wszystkim składem chemicznym. Część z nich nadaje się do użycia od razu po zakupie (kleje jednoskładnikowe), inne natomiast muszą zostać wcześniej wymieszane (kleje dwuskładnikowe).
Najczęściej spotykane na rynku kleje to:

  • klej polioctanowy – często spotykany również pod nazwą wikolowy. Jest to klej uniwersalny. Nadaje się zarówno do stosowania z drewnem litym jak i klejonym. Klej ten sprawdzi się równie dobrze w przypadku łączenia materiałów drewnopodobnych oraz do klejenia drewna z innymi materiałami. Jest to produkt który wysycha około doby, po tym czasie staje się przezroczysty.Jest to najczęściej wybierany klej ze względu na swoje właściwości i łatwość stosowania.
  • klej na bazie żywic alifatycznych – jest to preparat przeznaczony do łączenia drewnianych elementów z laminatem oraz innymi tworzywami sztucznymi. Doskonale sprawdza się również w przypadku tapicerowania mebli. Klej ten nakłada się cienką warstwą, najczęściej za pomocą natrysku.
  • klej aminowy – to klej, który sprawdzi się w przypadku łączenia dwóch drewnianych elementów oraz drewna z papierem oraz filcem.
  • klej poliuretanowy – jest to idealny klej do stosowania na powierzchnie narażone na działanie czynników atmosferycznych, charakteryzuje się dużą trwałością. Często stosowany do klejenia elementów, które znajdują się na zewnątrz oraz do klejenia mocno użytkowanych powierzchni drewnianych takich jak na przykład drewniane parkiety.

Malowanie maszyn rolniczych – usługi

W przypadku konieczności pomalowania maszyny rolniczej najlepiej wybrać się do specjalistycznego sklepu z profesjonalną obsługą. Farba do malowania musi zostać odpowiednio dobrana zarówno do danej maszyny jak i do warunków w jakich maszyna jest użytkowana. Nie bez znaczenia jest również kwota jaką chcemy przeznaczyć na farbę. Tylko profesjonalny sprzedawca będzie w stanie dobrać idealną farbę spełniającą wszystkie powyższe kryteria. Nie ulega wątpliwości, że na farbę lepiej przeznaczyć większy budżet, gdyż najtańsze farby często nie sprawdzają się po dłuższym czasie użytkowania. Odpryski, pęknięcia oraz nieestetyczne smugi często są wynikiem wybrania nieodpowiedniego preparatu. Dobra jakościowo farba na dłużej zabezpieczy naszą maszynę przed działaniem czynników atmosferycznych takich jak deszcz, wilgoć czy silne promienie słoneczne. Istotne jest również, by co jakiś czas powtarzać proces malowania maszyny. Tylko w ten sposób zabezpieczymy ją na cały okres użytkowania.
Po zakupie odpowiedniej farby, przed pomalowaniem maszyny należy nałożyć na nią podkład. Jest to bardzo istotny element, o którym nie można zapomnieć. Po odczekaniu odpowiedniego czasu podanego na opakowaniu podkładu możemy zabrać się za malowanie właściwe wybraną przez nas farbą.