Klimatyzacja, opinie

Szczególnie w okresie letnim czas upałów, to momenty, w którym ciepło dokucza nam najbardziej. Wtedy większość z nas, marzy, aby znaleźć się w klimatyzowanym i chłodnym pomieszczeniu. Warto wiedzieć, że klimatyzacja wybierana do mieszkania powinna spełniać 3 podstawowe cechy, a mianowicie musi być: cicha, energooszczędna oraz musi wykazywać pełen komfort nawiewu chłodnego lub ogrzanego powietrza.

Wyróżniamy kilka rodzajów klimatyzatorów: ścienne, które stanowią najprostsze rozwiązanie. Jednostka wewnętrzna tego typu klimatyzatora, montowana jest na wybranej przez nas ścianie. Natomiast jednostka zewnętrzna umieszczana jest zwykle na balkonie. Ustawia się ją na antywibracyjnych nóżkach bądź też mocuje na balustradzie lub ścianie zewnętrznej. W niektórych przypadkach nie ma takiej możliwości i pozostaje nam do zamontowania wyłącznie dach bądź też piwnica; przypodłogowe, które umieszcza się na przykład obok kaloryfera. Wtedy chłodne powietrze nadmuchiwane jest z górnej części urządzenia, a ciepłe płynie dołem, dając pełen komfort przebywania w pomieszczeniu; kasetonowe, montowane w suficie.

Strumień powietrza z kasety rozchodzi się aż na 4 strony, dzięki czemu tego typu klimatyzacja daje wyjątkowy komfort nawiewu. Jest to korzystne rozwiązanie ze względu na równomierność nadmuchu; kanałowe, które urządzenie ma zastosowanie gdy chcemy posiadać nawiew ze ściany bądź sufitu, a nie posiadamy miejsca na zastosowanie tradycyjnego, ściennego klimatyzatora. Chłodne bądź ogrzewane powietrze rozprowadzane jest kanałami do pomieszczenia, a sam wylot nawiewu zakończony jest estetyczną kratką. Klimatyzatorów na rynku jest bardzo wiele, dlatego naprawdę ciężko jest podjąć decyzję o wyborze tego jedynego. Istnieje również wiele opinii dotyczących posiadania klimatyzacji. Wiele osób uważa na przykład, że klimatyzacja przeziębia. Po prostu podczas jej używania należy kierować się praktycznie identycznymi zasadami jak przy używaniu innych urządzeń, na przykład wiatraka. Wiadomo, że stanie bezpośrednio pod strumieniem bardzo zimnego powietrza może skutkować zaziębieniem, niezależnie od pochodzenia jego źródła. Kolejnym często spotykanym stwierdzeniem jest to, że nie powinniśmy instalować klimatyzatora w pokojach dziecięcych. Jest to mit, gdyż właśnie warto sięgać po sprzęty, które poprawiają znacząco nasz komfort życia – w zbyt nagrzanym pomieszczeniu znacznie ciężej jest skupić się na nauce czy nawet zasnąć.

Dodatkowo wybrane modele posiadają również wbudowaną funkcję oczyszczacza, dzięki któremu dbamy o jakość powietrza w pokojach naszych dzieci. Ponadto usuwają z niego alergeny, wirusy, bakterie, grzyby oraz inne zanieczyszczenia. Kolejną często spotykaną opinią jest to, że korzystanie z klimatyzacji znacząco wpływa na rachunki. Warto pamiętać, że sprzęt wysokiej jakości, który jest regularnie poddawany konserwacji i serwisowaniu, służy naprawdę przez długie lata, a jego kupno jest inwestycją długoterminową. Dodatkowo nowoczesne klimatyzatory są energooszczędne.