- Wygoda na wymiar: jak wybrać idealny narożnik do każdego wnętrza w Krakowie
- Solidne fundamenty domu: krok po kroku do trwałej konstrukcji
- Malowanie sufitu – Praktyczny przewodnik krok po kroku dla perfekcyjnego efektu
- Stylowy salon? Postaw na Vero Meble.
- Elementy metalowe w designie drzwi: połączenie stylu z bezpieczeństwem.
Ozonowanie, sprzątanie i czyszczenie pomieszczeń
Ozonowanie pomieszczeń wykonujemy w celu dezynfekcji, czyli zabicia bakterii, wirusów i grzybów oraz dezodoryzacji, czyli usunięcia niepożądanych zapachów. Ozonowanie pomieszczeń, polega przede wszystkim na dostarczeniu gazowego ozonu i wymieszaniu go z powietrzem zawartym w pomieszczeniu, które chcemy ozonować. Najczęściej do tego typu czynności wykorzystujemy ozonatory przedmuchowe, czyli te wytwarzające ozon z tlenu zawartego w powietrzu.
Tego typu czynność jest bardzo prosta i możemy wykonać ją samodzielnie. Warto jednak przed rozpoczęciem ozonowania ponownie zapoznać się z instrukcją obsługi sprzętu żeby nie popełnić jakiegoś błędu. Warto pamiętać, że przed przystąpieniem do czynności należy odpowiednio przygotować ozonowane pomieszczenie. Należy przede wszystkim podjąć się sprzątania pomieszczenia, mianowicie: dokładnie odkurzyć, zetrzeć rozlane płyny, wyrzucić odpadki, aa na końcu wywietrzyć pomieszczenie. Otwieramy również wszystkie szafki, piekarnik, lodówkę – jeżeli tylko mamy taką możliwość. Odsuwamy również przylegające do ścian meble, a wiszące szafki uchylamy. Otwieramy też szafy, pawlacze, tapczany i rozsuwamy książki. Wykładamy pościel, zdejmujemy pokrowiec z materaców. Pod dywany podkładamy książki tak, aby ozon mógł tam bez problemu dotrzeć. Gdy mieszkamy w bloku, musimy zasłonić otwór wentylacyjny gdyż ozon mógłby dotrzeć do naszych sąsiadów.
Natomiast mieszkając w domu jednorodzinnym należy postępować zupełnie na odwrót – usuwamy kratkę, włączamy wentylator, ponieważ najczęściej bakterie i grzyby przebywają właśnie w kanałach wentylacyjnych. Kolejnym krokiem do przygotowania pomieszczenia jest zoptymalizowanie wilgotności. Mianowicie, im większa wilgotność powietrza, tym zabieg ozonowania jest bardziej efektywny. Warto wiedzieć, że minimalnym progiem jest 40% wilgotności względnej. W celu podwyższenia wilgotności możemy rozpylić wodę opryskiwaczem do kwiatków lub też skorzystać z nawilżaczy powietrza. Przed przystąpieniem do ozonowania warto również wiedzieć, że w pomieszczeniu powinny być zamknięte wszystkie okna. Podczas samego zabiegu ozonowania, pomieszczenie należy zamknąć. Z uwagi na to, że ozon jest gazem drażniącym, a w większych stężeniach szkodliwym, należy bezwzględnie usunąć z ozonowanego pomieszczenia zwierzęta oraz samemu w nim nie przebywać. Po samym zaprogramowaniu ozonatora na czas dezynfekcji, należy umieścić go w kącie pomieszczenia kierując jego wylot po przekątnej.
Po ukończonym zabiegu ozonowania, należy odczekać jeszcze dwie godziny. Dopiero po upływie tego czasu możemy zacząć użytkować pomieszczenie. Warto mieć na uwadze, że zapach produktów utleniania ozonem przez jakiś czas jeszcze może się utrzymywać w powietrzu, ale jest to zupełnie normalne i bezpieczne. Na dobrą sprawę, ozonujemy wszystkie pomieszczenia w których przebywają ludzie – mieszkania, domy, biura, salony, przedszkola, żłobki, pokoje hotelowe i inne. Ozonuje się również schroniska dla zwierząt, pomieszczenia hodowlane.