- Nowa jakość pokryć dachowych dla wymagających inwestorów
- Układanie kostki brukowej – kompletny przewodnik od projektu po finalne wykończenie
- Praktyczne porady dotyczące złącz M12 i M8: jak wybrać i stosować?
- Jak najlepiej nawozić borówkę amerykańską?
- Oryginalne oringi uszczelki: Jak wybrać odpowiednie materiały i techniki montażu?
Dachy płaskie – zalety, sposób wykonania i rodzaje pokryć

Dachy płaskie są jednym z wielu wariantów wykończenia budynków. Są one popularnym wyborem ze względu na niższy koszt i łatwość instalacji. Pomimo ich popularności, istnieją pewne zalety i wady, które należy rozważyć przy podejmowaniu decyzji o zainstalowaniu płaskiego dachu. Dowiedz się, jakie są jego zalety, sposoby wykonania i rodzaje pokryć.
Co to są płaskie dachy?
Dach płaski to rodzaj pokrycia dachowego, którego kąt nachylenia jest mniejszy niż 10 stopni. Oznacza to, że dach jest całkowicie płaski, a jego nachylenie jest praktycznie niewidoczne. Dachy płaskie najczęściej stosowane na budynkach komercyjnych, takich jak magazyny, fabryki, czy obiekty handlowe. Mogą być również wykorzystywane przy budowie domów mieszkalnych jedno i wielorodzinnych oraz apartamentowców.
Jak powstają płaskie dachy?
Budowa dachu płaskiego wymaga wykwalifikowanych pracowników i odpowiednich narzędzi. Dlatego ich budową zajmują się profesjonalne firmy dekarskie. Dobrym przykładem jest działająca w Radomiu i całym regionie mazowieckim firma usług dekarskich AZ-Dach, która oferuje materiały budowlane – blachę trapezową, blachodachówkę, materiały izolacyjne, okna dachowe, parapety zewnętrzne itp. Dachy płaskie to konstrukcje, które wymagają szczególnej dokładności, przede wszystkim ze względu na ograniczony spływ wody deszczowej z płaszczyzny dachu i zaleganie śniegu.
Czym pokrywa się dachy płaskie?
Najczęściej stosowanymi materiałami do budowy dachów płaskich są specjalne papy, gonty asfaltowe, blachy dachowe i membrany EPDM I PVC. Gonty asfaltowe są najczęściej stosowanym materiałem na dachy płaskie ze względu na ich trwałość i opłacalność. Blachy są również powszechnie stosowane, gdyż cechuje je duża wytrzymałość i wodoodporność. Membrany gumowe stają się coraz bardziej popularne z powodu ich elastyczność i łatwość instalacji.
Ekologiczne zielone dachy
Nowoczesnym i ekologicznym wariantem pokrycia dachów płaskich są tzw. zielne dachy. Są to dachy, na których można uprawiać rośliny. Stają się coraz popularniejsze, ponieważ dostarczają nie tylko estetycznego wyglądu, ale również pomagają w poprawie jakości powietrza oraz zatrzymują wodę deszczową. Dodatkowo zielone dachy mogą pomóc w izolacji termicznej budynku, co przyczynia się do obniżenia kosztów ogrzewania zimą i chłodzenia latem.