Dobry płot to prosty płot ze słupkami

Dzisiejsze rodzaje konstrukcji płotów pozwalają nam na samodzielne ich wykonanie. Nie trzeba specjalnych umiejętności, by postawić płot. Dzisiejsze rozwiązania systemowe płotów są jak przysłowiowa bułka z masłem do montażu. W całej konstrukcji ogrodzenia najważniejszym elementem są słupki ogrodzeniowe. Dobrze postawione słupki ogrodzeniowe sprawią, że nasz płot będzie stał prosto. Słupki ogrodzeniowe, to tak zwany kręgosłup naszej konstrukcji płotu. Ważne zatem, aby przywiązać większą wagę do ich prawidłowego ustawienia. Trochę więcej skrupulatności przy osadzaniu słupków jest uzasadnione.

Co ile stawiamy słupki ogrodzeniowe?

Przed przystąpieniem do stawiania słupków należy oczyścić teren. Kolejna czynnością jest określenie za pomocą sznurka linii położenia ogrodzenia. Następnie należy obliczyć liczbę paneli, które wejdą w skład płotu działki, którą chcemy wygrodzić. Ważne jest także, aby ustalić w których miejscach staną słupki ogrodzeniowe. W całym procesie stawiania płotu ważnym pytaniem jest, co ile ustawić słupek? Gdy panel naszego ogrodzenia ma długość 2,5 metra długości, to trzeba każdy z boków działki podzielić najlepiej przez 2,56-2,58 metra. Wynik będzie mówił, co ile znajdzie się słupek. Zapas uwzględnia szerokość słupka oraz obejmę mocującą panel. 

Głębokość posadowienia słupka

Słupki ogrodzeniowe posadawia się we wcześniej wykonanych dołach. Ich głębokość powinna wynosić około 50-60 centymetrów. Najczęściej dół wykonuje się za pomocą łopaty. Specjalistyczny sprzęt do wykonania dołów pod słupki ogrodzeniowe przyspieszy cały proces i ułatwi zadanie. Słupki ogrodzeniowe stawiamy w centralnym punkcie dołu, a następnie zalewamy betonem. Kompozytu nie musi być dużo, ważne aby słupek był dobrze usztywniony. Po tak przygotowanym usztywnionym słupku zalewamy drugą warstwę betonu. Koniecznie trzeba pamiętać, aby dokładnie wypoziomować słupki ogrodzeniowe oraz używać drewnianych wsporników.

Montujemy panele

Na dobrze osadzone słupki ogrodzeniowe montujemy panele ogrodzeniowe. To ostatni etap wznoszenia ogrodzenia. Panele przytwierdzamy do słupków za pomocą obejm i śrub z nakrętką. Ta czynność nie powinna stanowić żadnego problemu. Po zamontowaniu paneli możesz cieszyć się już swoim ogrodzeniem panelowym. Pozostaje tylko wykończenie słupków, a dokładnie umieszczenie na nich daszków, które mają zwiększyć estetykę całego płotu. Nie bez przyczyny zaczyna się pracę przy stawianiu płotu od słupków i kończy się na słupkach. To najważniejszy element w organizmie płotu naszej działki, a dobry płot to prosty płot.