Jak urządzić niewielki salon?

Wiele osób zadaje sobie pytanie: co można zrobić w małym pomieszczeniu aby stało się ono zarówno funkcjonalną przestrzenią użytkową, jak i miejscem estetycznie ładnym. Nie zawsze mamy możliwość urządzić je tak, aby znalazły się w nim wszystkie meble, jakie byśmy chcieli. Jedną z przestrzeni, która powinna być wyjątkowo zaaranżowana jest salon. Jak urządzić niewielki salon tak, aby sprzyjał odpoczynkowi a jednocześnie stał się miejscem eleganckim i reprezentacyjnym? Warto na początku skorzystać z kilku praktycznych wskazówek.

Wielkość pomieszczenia ma znaczenie?

Po pierwsze – małe pomieszczenia można i należy optycznie powiększać. Jeśli salon jest na planie prostokąta, można go wizualnie rozszerzyć dzięki poprzecznemu ułożeniu paneli lub zamontowaniu na ścianach luster z ozdobnych ramach. Jeśl chodzi o kwestię związaną z meblami – zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach – należy unikać przeładowania. Komoda, szafa, regały czy zbyt obszerne siedziska sprawią, że pomieszczenie optycznie się zmniejszy, powodując w najgorszych wypadkach klaustrofobiczny efekt.

Jako element do przechowywania warto postawić na wiszące półki, które nie zajmą części podłogi oraz jasne, niezbyt głębokie witryny. Przeszklone meble dają wrażenie lekkości i nie ograniczają wizualnie przestrzeni tak, jak ich zabudowane odpowiedniki.

Jak dobrać odpowiedni zestaw wypoczynkowy?

Jeśli zaś chodzi o komplet wypoczynkowy, w urządzaniu małej przestrzeni sprawdzą się dwuosobowe sofy rozkładane na wysokich, smukłych nóżkach oraz pufy i niewielkie, tapicerowane siedziska. Nie zajmą dużo miejsca a doskonale spełnią swoją rekreacyjną funkcję. Ważne jest także ułożenie mebli wysokich i niskich: wyższe regały czy witryny warto umieszczać dalej od wejścia a te niższe, jak konsola czy ława – bliżej. Dzięki takiemu ustawieniu, wysokie meble nie ograniczą widoku na całe pomieszczenie i nie będą zasłaniały przestrzeni.

Korzystając z powyższych rad wielu użytkowników będzie wiedziało, jak urządzić niewielki salon. Pozostaje jeszcze kwestia kolorystyki czy dekoracyjnych dodatków. Ta jednak jest już sprawa indywidualnych gustów i potrzeb.