Jak wybrać oczyszczalnię ścieków dla domu jednorodzinnego?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to doskonała alternatywa dla klasycznego szamba w przypadkach domów jednorodzinnych, które nie mają możliwości przyłączenia do zbiorczej kanalizacji, ze względu na ich lokalizację. Na co wobec tego zwrócić uwagę wybierając przydomową oczyszczalnię ścieków, aby działała poprawnie i była w pełni zgodna z prawem?

Rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków

Podstawową kwestią, która pozwoli dobrać odpowiednią oczyszczalnię ścieków dla domu jednorodzinnego, jest znajomość jej rodzajów. W związku z tym dzielą się ona na 3 główne modele, wśród których wyróżnić można przydomowe oczyszczalnie:

  • biologiczne — działające dzięki aktywności bakterii tlenowych oraz beztlenowych rozkładających zanieczyszczenia organiczne i zajmujące niewiele miejsca,
  • z drenażem rozsączającym — które działają dzięki aktywności bakterii beztlenowych oraz dodatkowo wyposażone są w drenaż, odpowiedzialny za procesu tlenowe oczyszczania ścieków, które mogą następnie trafić do gruntu lub wody,
  • biologiczno-chemiczne — działające na podobnej zasadzie jak modele biologiczne, przy czym dodatkowo redukują fosforany znajdujące się w ściekach.

Warunki hydrogeologiczne działki to podstawa

Kolejnym elementem mającym wpływ na dobór odpowiedniej oczyszczalni ścieków są warunki hydrogeologiczne występujące na działce. Tylko na ich podstawie specjaliści tacy jak firma oferująca w Wejherowie montaż oczyszczalni EKO-BIO, są bowiem w stanie dobrać jej właściwy rodzaj, który będzie w pełni zgodny z prawem oraz nie będzie tym samym zagrażał środowisku naturalnemu.

Pojemność oczyszczalni musi być dopasowana do liczby mieszkańców w domu

Ostatnią ważną kwestią przy wyborze przydomowej oczyszczalni ścieków jest właściwe dobranie jej pojemności. Powinna być ona uzależniona od liczby osób zamieszkujących dany dom. Wyliczana jest ona natomiast za pomocą wzoru: P0 = (n × q) × 3, w przypadku którego:

  • P0 oznacza pojemność zbiornika oczyszczalni,
  • n oznacza liczbę użytkowników, którzy będą korzystać z oczyszczalni na co dzień,
  • q ilość ścieków generowanych przez jednego użytkownika oczyszczalni.

W związku z tym, jeśli dom zamieszkują 3 osoby, a jeden jego mieszkaniec generuje 130 litrów ścieków dziennie, to optymalna pojemność oczyszczalni powinna wynosić nie mniej niż 1170 m3.