Kiedy pompa ciepła to dobra alternatywa dla kotła gazowego?

Coraz więcej osób decyduje się na rezygnację z tradycyjnego systemu ogrzewania kotłem gazowym i zastąpienie go nowoczesnym urządzeniem grzewczym, jaki jest pompa ciepła. Wynika to z licznych zalet, jakie niesie za sobą korzystanie z instalacji wykorzystującej odnawialne źródła energii. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, kiedy pompa ciepła jest dobrą alternatywą dla kotła gazowego. Zachęcamy do lektury dalszej części wpisu.

Główne zalety korzystania z pomp ciepła

Pompy ciepła mają kilka zalet w porównaniu z kotłami gazowymi. Po pierwsze, są one wydajniejsze pod względem zużycia energii. Do prawidłowej pracy nie wymagają zasilania paliwem kopalnym – wykorzystują darmowe źródło energii z powietrza, wody lub gruntu. Jedynym kosztem ponoszonym przez inwestora w trakcie ogrzewania domu pompą jest koszt energii elektrycznej niezbędnej do zasilania sprężarki odpowiadającej za przemianę darmowej energii w ciepło. Oznacza to, że korzystanie z pompy w alternatywie dla urządzenia grzewczego zasilanego gazem przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta w firmie Kołton, producenta kotłów C.O. oraz pomp ciepła: Nie bez znaczenia jest tu również wpływ na środowisko. Pompy ciepła są urządzeniami ekologicznymi, które nie emitują do atmosfery szkodliwych gazów oraz substancji oddziałujących negatywnie na naturalną przyrodę. Korzystanie z pompy umożliwia wielokrotną redukcję emisji gazów cieplarnianych. Jest to niezwykle istotne w perspektywie nieustających zmian klimatu. Wszystkie osoby, które chcą mieć realny wpływ na zatrzymanie negatywnych przemian zachodzących w przyrodzie, powinni rozważyć wymianę dotychczas użytkowanego pieca na ekologiczną pompę ciepła.

Koszt instalacji i bezpieczeństwo korzystania z pompy

Koszt instalacji pompy ciepła różni się w zależności od rodzaju wybranego urządzenia i wielkości budynku, w którym jest instalowane. Ogólnie rzecz biorąc, montaż pompy jest droższy od instalacji pieca gazowego, jednak w dłuższej perspektywie okazuje się korzystniejszy pod względem finansowym. Długoterminowe oszczędności wynikające z obniżonych rachunków za energię rekompensują pierwotne wydatki. Początkowa inwestycja w zakup i montaż pompy zwraca się w ciągu kilku pierwszych lat użytkowania. Wynika to z faktu, że ogrzewanie domu za pomocą pompy jest ekonomiczniejsze. W porównaniu z kotłem gazowym koszt eksploatacji pompy jest niższy o 30-40%.

Pompa ciepła jest świetną alternatywą dla tradycyjnego kotła gazowego. Poza aspektem czysto ekonomicznym przemawia za nią również bezpieczeństwo użytkowania. Ogrzewanie domu gazem niesie za sobą ryzyko wycieku, a co za tym idzie, wybuchu paliwa. W przypadku pompy o czymś takim nie ma mowy. Jeśli szukasz skutecznego sposobu na obniżenie rachunków za energię, chcesz mieć aktywny wkład w ochronę środowiska naturalnego, a jednocześnie zależy Ci na bezpieczeństwie domowników, nie powinieneś się dłużej zastanawiać.