- Nowa jakość pokryć dachowych dla wymagających inwestorów
- Układanie kostki brukowej – kompletny przewodnik od projektu po finalne wykończenie
- Praktyczne porady dotyczące złącz M12 i M8: jak wybrać i stosować?
- Jak najlepiej nawozić borówkę amerykańską?
- Oryginalne oringi uszczelki: Jak wybrać odpowiednie materiały i techniki montażu?
Kiedy warto zastosować komin z elementów kwaso-żaroodpornych?

Kominy kwaso-żaroodporne są specjalnymi rodzajami kominów, które są odporne na wysokie temperatury i kwasy oraz inne agresywne substancje, które powstają podczas spalania paliwa w kotłach grzewczych, piecach i kominkach. Warto więc wiedzieć, kiedy warto zastosować komin z elementów kwaso-żaroodpornych?
Czym są kominy kwaso-żaroodporne?
Kominowe systemy kwaso-żaroodporne najczyściej produkowane są z materiału ceramicznego lub z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Dzięki temu zyskują bardzo dużą wytrzymałość na wysokie temperatury oraz działania agresywnych substancji chemicznych, w szczególności kwasów, które są produktem ubocznym spalania paliwa w urządzaniach grzewczych. Z pełną specyfikacją nowoczesnych kwaso-żaroodpornych systemów kominowych zapoznać się można, przeglądając ofertę dystrybutora systemów kominowych Tanie Kominy z Wałcza, który oferuje kominy MKD Premium, stalowe owalne wkłady kominowe, kominy izolowane na pellet i wiele innych.
Zastosowanie kominów kwaso-żaroodpornych?
Wkłady kominowe kwaso-żaroodporne są szeroko stosowane w budownictwie mieszkalnym i przemysłowym. Można je montować zarówno na etapie budowy, jak i podczas remontu przewodu kominowego. Sprawdzają się szczególnie w starych domach, w których budowa nowego komina jest niemożliwa bądź nieopłacalna. Kominy kwaso-żaroodporne łączą w sobie cechy kominów kwasoodporne i wkładów kominowych żaroodpornych, stąd doskonale nadają się do odprowadzania spalin z domowych urządzeń grzewczych zasilanych różnymi paliwami stałymi, gazowymi i ciekłymi. Sprawdzają się także w ogrzewaniu przemysłowym, piecach piekarniczych i generatorach gorącego powietrza. Można je z powodzeniem stosować w kominkach otwartych i systemach wentylacyjnych.
Cechy kominów kwaso-żaroodpornych
Tego typu wkłady kominowe wykonane są wysokiej jakości stali kwaso-żaroodpornej 1.4404 o grubości 1,0 mm. Wysokogatunkowa stal odporna jest na korozję, uszkodzenia mechaniczne oraz pożary sadzy i substancji smolistych, podczas których temperatura może sięgać nawet 1200°C. Kominy kwaso-żaroodporne przystosowane są do temperatury roboczej 600°C. Wkłady spawane są technologią plazmową na całej długości i wyposażane w połączenie wtykowe za pomocą mufy. Przystosowane są do pracy w trybie mokrym i suchym i mają niskie opory przepływu spalin.