Kredyt hipoteczny – sprawdź, co warto wiedzieć

Kredyt hipoteczny – najważniejsze informacje

Wielu Polaków decyduje się na wzięcie kredytu hipotecznego. To dzięki niemu można spełnić swoje marzenia, takie jak kupno domu czy mieszkania. To rozwiązanie stało się tak popularne, iż wiele osób uważa je za naturalne, często wręcz konieczne. Posiadanie swojego miejsca na ziemi jest bardzo ważne, pozwala poczuć się bezpiecznie i komfortowo. Niestety niewiele osób stać na to, aby za własne pieniądze kupić dom czy mieszkanie.
Decyzję o wzięciu kredytu hipotecznego warto dokładnie przemyśleć. Jest to zobowiązanie na wiele lat, które może ciążyć na kredytobiorcy aż do czasów emerytury. Stabilna sytuacja finansowa i umiejętności dobrego planowania są bardzo istotne. Dzięki nim można określić, czy spłata kredytu będzie możliwa i czy zobowiązanie nie wpłynie negatywnie na poziom i jakość życia.

Wkład własny

Aby dostać kredyt, trzeba dysponować określoną wysokością wkładu własnego. To bardzo ważny element, o który należy zadbać. Banki mają obowiązek stosować się do zaleceń Komisji Nadzoru Finansowego, co ma zapobiegać kryzysom finansowym. Wkład własny liczy się od wartości nieruchomości, którą określa rzeczoznawca. Bez odpowiedniego wkładu własnego, uzyskanie kredytu hipotecznego może okazać się niemożliwe. Warto pamiętać o wygodnej opcji, jaką jest ubezpieczenie niskiego wkładu własnego. Przyczynia się to do wzrostu wysokości spłacanych rat, ale często jest jedyną szansą na pozytywne rozpatrzenie wniosku o kredyt.

Koszty kredytowe

Koszty kredytowe to na przykład prowizja bankowa, którą bank pobiera za udzielenie kredytu. Prowizja ta wynosi jedynie kilka procent, ale w przypadku tak dużych sum jak kwota na zakup nieruchomości, może uszczuplać portfel nawet o kilka tysięcy złotych.
Kolejnym kosztem kredytowym są koszty założenia księgi wieczystej.
Wśród kosztów należy także wymienić ustanowienie hipoteki, opłatę za wycenę nieruchomości. Produkt dodatkowy, z którego warto skorzystać to ubezpieczenie od utraty pracy lub dochodów, które jest dobrowolne i często proponowane przez banki. Ubezpieczenie niskiego wkładu oraz prowizja za wcześniejszą spłatę to kolejne koszty kredytowe.

Sprawdź ofertę

Przed złożeniem wniosku o kredyt, warto sprawdzić jak będzie wyglądała jego spłata. Można zrobić to za pomocą odpowiednich narzędzi internet -owych, takich jak kalkulator kredytowy. Narzędzie jest dostępne w internecie, a za korzystanie nie trzeba płacić. Wystarczy wpisać odpowiednie dane w poszczególne rubryki i można poznać wynik. Dobre kalkulatory pokazują również najlepsze bankowe oferty, dostosowane do danych, które zostały wpisane. Jest to szybki i bezpieczny sposób na to, aby sprawdzić, czy wzięcie kredytu będzie dobrym krokiem, czy warto jednak sobie to odpuścić. Dużą zaletą jest to, iż aby skorzystać z narzędzia, nie trzeba wychodzić z domu. Można zrobić to o dowolnej porze, z każdego miejsca gdzie jest dostęp do internetu. Warto to zrobić jeszcze przed udaniem się do banku i ubieganiem się o przyznanie kredytu hipotecznego