Olej czy olejowosk do podłóg – na co się zdecydować?

Właściwą konserwację podłogi można docenić po kilku latach jej eksploatacji. Regularnie pielęgnowana podłoga drewniana odwdzięczy się niezwykłą trwałością, wciąż świeżym wyglądem i niezmienną naturalnością. Jeśli chcesz, aby podłoga była ozdobą Twojego domu, przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym różni się olej od olejowosku i na co się zdecydować.

Jak ważna jest konserwacja podłóg i parkietów drewnianych?

Konserwacją drewna zajmowano się od dawna, stosując proste środki naturalne. Współcześnie dysponujemy wyrafinowanymi technologicznie preparatami, które chronią podłogi drewniane przed działaniem czynników zewnętrznych, zwiększając tym samym ich żywotność. Konserwacja poprawia walory estetyczne podłóg i parkietów oraz pozwala wydobyć pełną głębię niezwykłej struktury drewna, a czasami odmienić wygląd tego szlachetnego materiału.

Czym jest olejowanie podłóg drewnianych?

Jak można dowiedzieć się z witryny internetowej dostawcy podłóg drewnianych i parkietów Giełda Parkietów z Poznania, który oferuje deski podłogowe lakierowane i olejowane, deski na ogrzewanie podłogowe, parkiety warstwowe, chemię do parkietów itp., jedną z bardziej skutecznych metod uszlachetniania drewna jest olejowanie nowoczesnymi środkami. Wnikają one głęboko w strukturę drewna i konserwują oraz podkreślają naturalne piękno podłóg i parkietów.

Czym różnią się oleje od olejowosków?

Nowoczesne oleje do drewna są preparatami naturalnymi produkowanymi ze zmodyfikowanych żywic naturalnych i szybkoschnących olejów. Doskonale nadają się do olejowania podłóg drewnianych w pomieszczeniach, a dzięki filtrowi UV również do impregnacji drewna zewnętrznego. Dobrym przykładem jest przeznaczony do intensywnie użytkowanych podłóg olej EX-1 firmy Hartzlack. Zapewnia matowe wykończenie i można zabarwiać go dostępnymi pigmentami. Coraz bardziej popularne stają się olejowoski, czyli preparaty produkowane na bazie olejów wzbogaconych woskami, które dodatkowo zamykają pory drewna, zabezpieczając je przed wnikaniem brudu i barwników pochodzących np. z rozlanej na podłogę kawy. Wyróżnić tutaj można całkowicie naturalny i bezrozpuszczalnikowy olejowosk Hartzlack WX-1. Zawiera wosk carnauba, który zapewnia podłodze doskonałą ochronę przed wilgocią i wysoką twardość powierzchni drewna oraz wydobywa i podkreśla głęboki rysunek usłojenia.