- Wygoda na wymiar: jak wybrać idealny narożnik do każdego wnętrza w Krakowie
- Solidne fundamenty domu: krok po kroku do trwałej konstrukcji
- Malowanie sufitu – Praktyczny przewodnik krok po kroku dla perfekcyjnego efektu
- Stylowy salon? Postaw na Vero Meble.
- Elementy metalowe w designie drzwi: połączenie stylu z bezpieczeństwem.
Zrób to sam, czyli własne ogrzewanie podłogowe
Wiele rzeczy można zrobić bez pomocy ekspertów, pod warunkiem, że na poziomie podstawowym zgłębimy dany temat. Od czego zacząć, aby takie ogrzewanie zrobić w domu bez pomocy specjalisty? Przyjrzyjmy się jak wygląda ogrzewanie podłogowe krok po kroku.
Zacznijmy od planowania
Wiele osób łamie sobie głowę i nie wie jak samemu zrobić ogrzewanie podłogowe. Ten poradnik nieco rozjaśni sam proces stworzenia takiego ogrzewania podłogowego. Pierwszym krokiem do samodzielnej realizacji podgrzewania podłogowego jest stworzenie planu i spisanie potrzebnych materiałów. Nie chcemy, aby w trakcie realizacji tego projektu zabrakło jakiegoś materiału, po który będziemy musieli jechać na drugi koniec miasta, a w skrajnych przypadkach jeszcze dalej. Pozwoli to na oszczędność czasu w trakcie realizacji planu. Projekt ogrzewania podłogowego powinien uwzględniać plan budynku, w którym się ono znajdzie. Należy dowiedzieć się które pomieszczenia mają największe zapotrzebowanie na ciepło, jaki jest współczynnik przenikalności ciepła oraz parametry wentylacji. Na końcu tego punktu trzeba się zastanowić jak ma być wykonane wykończenie podłogowe.
Przygotuj podłoże do ogrzewania podłogowego
Powierzchnia podłogi powinna być wyrównana do granic możliwości. Z pomocą przychodzi poziomica, za pomocą której można sprawdzić równość powierzchni podłogi. Jeśli znajdą się jakieś odstępstwa, to trzeba je wyrównać przed przystąpieniem do kolejnego kroku. Powierzchnię podłogi należy też odpowiednio wygładzić. Na odpowiednio wyrównaną i wygładzoną podłogę należy położyć folię polietylenową. W następnym kroku skupiamy się na wykonaniu zwartej izolacji brzegowej. Po brzegach używa się zwykle styropianu. Instalację rozdzielczą umieszczamy na przykład w szafce podtynkowej, ale można wdrażać inne rozwiązania.
Jak rozmieścić elementy ogrzewania podłogowego?
Kiedy podłoże na ogrzewanie podłogowe jest już gotowe to należy odpowiednio rozmieścić elementy ogrzewania podłogowego. Sposób ich rozmieszczenia zależy od tego, jak zostało to przewidziane w projekcie. Ogólna zasada jest taka, żeby poszczególne elementy się na siebie nie nakładały, a całość tworzyła spójną całość. Kiedy wszystko już będzie gotowe, to ostatecznym krokiem jest napełnienie wodą całego systemu podgrzewania podłogowego i odpowietrzenie. Nie zapomnij sprawdzić ciśnienia. W tym kroku nie bójmy się poprosić specjalisty o pomoc, jeśli mamy z tym trudności. Finalnym krokiem jest wykończenie podłogi, a kolejno instalacja termostatów.
Jak widać zrobienie własnego ogrzewania podłogowego nie odbędzie się bez dobrego planu projektu. Dlatego w tym kroku powinniśmy przeznaczyć jak najwięcej czasu, aby to wszystko zaplanować. W kolejnych krokach montażowych mogą zdarzyć się wpadki, ale zdarzają się one nawet najlepszym. Po ukończonym projekcie będziemy mieli satysfakcję, że coś udało się zrobić samodzielnie. Jeśli jednak w którymś kroku wykonanie ogrzewania podłogowego Cię przerosło, to nie bój się poprosić o konsultację specjalisty.