Lakier czy olej do drewna, nowe ogrodzenie

Zabezpieczanie drewna na zewnątrz

Drewno jest materiałem ponadczasowym. Od lat stosowane jest zarówno wewnątrz budynków na przykład w postaci drewnianej podłogi, mebli, blatów w kuchni czy łazienka -ch, elementów wystroju wnętrz, jak i na zewnątrz w postaci drewnianego tarasu, altan, drewnianych mebli na zewnątrz czy też drewnianego płotu. To materiał, który bardzo szlachetnie się starzeje jednak wymaga od użytkownika odpowiedniej pielęgnacji. Drewno należy zabezpieczyć przed wilgocią, promieniami słonecznymi oraz innymi czynnikami zewnętrznymi (szkodnikami czy też uszkodzeniami mechanicznymi). Ważne jest, by wybrać odpowiedni środek, który sprawi, że drewno będzie wyglądało dobrze przez dłuższy czas.

Wybór środka do impregnacji drewna

Impregnat do drewna jest to środek na bazie wody oraz organicznych rozpuszczalników. Środek ten nałożony na drewnianą powierzchnię wchłania się głęboko w surowe drewno i zapewnia mu ochronę przed wszelkimi czynnikami zewnętrznymi takimi jak wilgoć, promieniowanie słoneczne oraz inne czynniki atmosferyczne. Impregnat nadaje również drewnu kolor jednocześnie zostawiając charakterystyczny rysunek drewna. Impregnat sprawdzi się bardzo dobrze przy zabezpieczaniu wszelkich elementów konstrukcyjnych, nowych ogrodzeń drewnianych czy też innych elementów na działce wykonanych z drewna. Warto pamiętać, iż zaimpregnowane drewno nie jest odporne na szorowanie, ścieranie i inne czynniki mechaniczne. Dlatego też najczęściej po zaimpregnowaniu drewnianych elementów należy nałożyć na nie jeszcze inny środek taki jak lakier lub olej.

Lakier do drewna

Lakier do drewna służy do zabezpieczenia oraz udekorowania elementów wykonanych z drewna. W przeciwieństwie do impregnatu lakier nie wnika w strukturę drewna, a tworzy odporną na ścieranie przezroczystą lub półprzezroczystą warstwę. Na rynku dostępne są lakiery dające efekt matowy, satynowy oraz lakiery o wykończeniu błyszczącym. Wybierając odpowiedni środek należy zwrócić uwagę, by był przeznaczony do malowania powierzchni na zewnątrz. Tylko odpowiedni lakier zapewni ochronę przed działaniem czynników atmosferycznych oraz przed uszkodzeniami mechanicznymi. Lakier przeznaczony do zabezpieczania powierzchni na zewnątrz charakteryzuje się również elastycznością.

Olej do drewna

Olej jest jednym z najstarszych środków do konserwowania powierzchni drewnianych. Jest to środek, który nie pozostawia na powierzchni ochronnego filmu. Olej wnika głęboko w drewno, dzięki czemu zapewnia ochronę przed wilgocią i pękaniem. Pozostawia również na powierzchni przyjemną, naturalną warstwę drewna. Olej doskonale sprawdzi się do zabezpieczania drewnianych tarasów czy drewnianych altan. Jeśli zależy nam na zachowaniu struktury i koloru naturalnego drewna należy zastosować olejowanie. Warto jednak pamiętać, że zabieg zabezpieczania drewna olejem należy systematycznie powtarzać. Tylko w ten sposób zapewnimy piękny wygląd drewnianych elementów na dłużej.
Jak widać drewno wymaga od nas pewnych zabiegów pielęgnacyjnych, jednak z pewnością odwdzięczy się pięknym wyglądem na wiele lat.